A ma elfogadott új önkormányzati választási törvény a 10000 lakos feletti városok esetében az egyéni képviselők arányát 70%-ra növeli. Ez annyit tesz, hogy egy 40%-os párt simán megszerzi a képviselőtestületek kétharmadát, a többiek (60%) meg marakodjanak a pár (30%-nyi) listás helyért. Az LMP tiltakozásként ez, és a többi nehezítés (helyenként négyszer annyi begyűjtendő ajánlószelvény, a gyűjtési idő drasztikus lerövidítése), a civil szféra és a kis pártok ellehetetlenítése ellen, a szavazás előtt kivonult a parlament ülésterméből.
Az LMP szerint a Fidesz nem tudott ellenállni a rövid távú politikai céljainak, és a szavazók arányos képviselete helyett saját javára igyekszik a választók jó kormányzással való meggyőzése helyett adminisztratív szabályozókkal átbillenteni a mérleget.
Ez a törvény nem a kisebb képviselőtestületkeről, hanem a kormányzó párt önkényéről, és az arányosság elvének megcsúfolásáról szól. A képviselőtestületek ezután még kevésbé fogják tükrözni a választói akaratot, amely kedvez a gyenge ellenzéknek, azaz a helyi kiskirályságok kialakulásának, fennmaradásának. Ez a korrupció melegágya.
A kisebb képviselőtestületek mellett pedig szélesedik a testületen kívüli szakértők foglalkoztatási lehetősége, ami előre vetíti, hogy semmilyen megtakarítás nem fog származni a képviselők számának csökkentéséből.
A Fidesz ezt akarja. Az LMP nem. És Önök?